Studie zjistila, že UVC světlem indukovaná inaktivace nového koronaviru u kapiček proti kašli

- Mar 19, 2021-

Studie zjistila, že UVC světlem indukovaná inaktivace nového koronaviru v kapiček proti kašli


Vědci v Itálii použili superpočítače k numerickému modelování šíření kapiček slin produkovaných kašlem a zkoumali použití UVC světla k inaktivaci částic viru COVID-19. Jedním z hlavních způsobů přenosu viru COVID-19 je vzduchová difúze kapiček slin, takže nalezení způsobu, jak virus zabít v kapiček vzduchu, je nejdůležitější.


V počátcích epidemie, extrémní zmatek ohledně bezpečné společenské vzdálenosti, nošení masek a sociálního chování inspiroval výzkumníky Marche Polytechnic University, kteří se náhodou zajímali o šíření kapiček slin, aby našli odpovědi a způsoby, jak jim pomoci.


Ve "Fyzice tekutin" publikované AIP, Valerio D'Alessandro a kolegové popisují použití superpočítačů k numerickému modelování kapiček proti kašli osvětlených UVC světlem. Uvedli také, že zkoumají sociální vzdálenost potřebnou k zabránění šíření viru.


Vědci vynulovali vývoj oblaku kapiček slin a vypočítali setrvačnost, vztlak a hmotnost každé kapičky, stejně jako její aerodynamickou interakci s prostředím.


"Zajímá nás možnost inaktivace virových částic UVC světlem," řekl D'Alessandro. "Proto jsme zkoumali interakci mezi kapičkami slin a vnějším zdrojem UVC záření - lampou."


UVC je vyspělá sterilizační technologie, protože může narušit replikaci virové RNA. "UV-A a UV-B mohou také zabíjet bakterie a tyto dva druhy paprsků existují na slunci, ale obvykle trvá 15 až 20 minut, než s těmito paprsky zabijete virus," řekl D'Alessandro. "V létě může sluneční světlo dezinfikovat povrch, což byl jeden z důvodů, proč v té době omezit přenos, ale nemohl být použit pro dezinfekci v reálném čase. Proto jsme se rozhodli prozkoumat účinky UVC záření na viry."


Práce výzkumných pracovníků se zabývá klíčovými body, které stále nejsou plně pochopeny. Za první zjistili, že 1 metr (3,2 stopy) sociálního distancování není zcela bezpečný, což je obzvláště důležité, protože se jedná o pravidlo sociálního distancování v Itálii a jejích školách.


"I když v situaci jeden na jednoho stačí vzdálenost 1 metr, stále můžete být zasaženi kapičkami proti kašli pod hrudníkem," řekl D'Alessandro. "Je nutné se vyhnout dotyku očí, nosu nebo úst rukama. Zjistili jsme, že 2 metry (6,5 stop) je bezpečnější vzdálenost."


D'Alessandro a jeho kolegové zdůraznili, že maximální letová vzdálenost kapičky je asi 1 metr. V této vzdálenosti zjistili, že existují pouze menší kapičky a počet virů, které přepravovali, se snížil.


"Důležité je, že tyto výsledky byly získány bez jakéhokoliv větru. Pokud je faktor větru, vzdálenost se téměř zdvojnásobí," řekl. "Takže musíme nosit masky, hlavně zblízka."


Zjistili také, že "když je UVC záření ozářeno do oblaku kapiček slin, je možné snížit riziko kontaminace asi o 50%- aniž by se lidem dala nebezpečná dávka," řekl D'Alessandro. "To je zásadní, protože dezinfekční systémy na bázi UVC nejsou vždy přijatelné. UVC může zabíjet viry, ale vyšší dávky mohou být pro člověka nebezpečné." Vzhledem ke známé vysoké expozici UVC může způsobit kožní a oční nádory.


"Naše práce pomáhá napravit pochopení bezpečného sociálního distancování," řekl D'Alessandro. "Naše výpočty mohou zároveň pomoci navrhnout nové dezinfekční zařízení založené na UVC v reálném čase, čímž se sníží riziko přenosu COVID-19 a dalších virů v konkrétních situacích, jako jsou pokladní v supermarketech nebo lidé v podobných situacích."


Dvojice:Poptávka na trhu s LED displeji se zlepšuje, poptávka po malé / mikro kapacitě explodovala Další:Poptávka po neviditelném světle a miniLED vzkvétá a provoz Everlightu v 1. čtvrtletí je optimistický