Aledia vyrábí jako první na světě MicroLED čip vyrobený na 300 mm křemíkové oplatky

- Jan 02, 2021-

Aledia vyrábí první mikroLED čip na světě vyrobený na 300mm křemíkové destičce


15. prosince francouzský startup Aledia, průkopník v rušivé technologii mikroDílných displejů, dnes oznámil, že vyrobil první mikroLED čip vyrobený na 300 mm (12 palců) křemíkových destičkách. Společnost vyvinula průlomové technologie na 200mm (8-palcových) křemíkových destičkách v posledních osmi letech a bude vyrábět čipy na 200mm a 300mm křemíkových destičkách. Větší destičky poskytují lepší ekonomické výnosy a jsou nákladově efektivní integrované s elektronikou malých uzlů, kterou lze použít pouze na 300mm křemíkových destičkách. Aledia byla v roce 2012 odchýlena od francouzského výzkumného ústavu CEA-Leti, průkopnického mikro-nano technologie, a práce na 300mm destičkách byla dokončena společným týmem Aledie a CEA-Leti.


Giorgio Anania, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Aledia, řekl: "Věříme, že výroba MicroLED na velkoplošných 300mm křemíkových destičkách je první na světě a otevírá obrovský potenciál pro tuto technologickou masovou výrobu. Větší velikosti umožňují jeden kus. 60-100 displejů chytrých telefonů může být vyrobeno na 300mm křemíkové destičce a asi 4-6 může být vyrobeno pomocí současného standardního 4-palcového safírového substrátu LED. Díky jedinečné technologii Nanowire LED (3D LED) společnosti Aledia používá standardní tloušťky (780μm) křemíkové destičky, takže mohou být doplněny komerčně dostupnými procesy a vybavením.


Tradiční ploché "2D" microLEDs jsou vyráběny uložením ploché gallium nitrid (GaN) krystalové vrstvy na safírové oplatky o průměru 100-150 mm (4-6 palců). Většina současné produkce je na 100 mm (4 palce) na oplatce. MikroDnová technologie společnosti Aledia je pěstovat Nanodráty GaN (GaN krystaly s průměrem submikrénů) na velké ploše křemíku (nazývané "3D").


Tato technologie 3D nanowire nevytváří žádné napětí vidět na 2D čipy, které se zvýší s nárůstem velikosti destičky, což umožňuje použití velmi velkých destiček. Kromě toho tato technologie na bázi křemíku umožňuje výrobu v tradičních mikroelektronických továrnách (nazývaných křemíkové fabs), které mohou být sériově vyráběny s extrémně vysokými výnosy.


Jsme velmi rádi, že můžeme použít naši 300mm linku na zpracování křemíku, která aledii pomůže podpořit vývoj 3D LED výrobní technologie. Věříme, že velkoplošné křemíkové destičky jsou nejlepší platformou pro výrobu displejů na světě a mají velké výhody v vyrobitelnosti, řekl generální ředitel CEA-Leti Emmanuel Sabonnadière. 3D nanowire micro LED diody mají potenciál proniknout na trh s velkoplošným displejem ve velkém měřítku. CEA-Leti nyní velmi aktivně podporuje transformaci zobrazovacího průmyslu na technologii micro LED.


Anania řekl, že jsme přesvědčeni, že pomocí velkých-plocha křemíku destičky a mikroelektroniky slévárny je jediný způsob, jak poskytnout obrovské množství požadované na trhu koncových uživatelů. Například, pokud pouze velkoplošné televizory s úhlopříčkou 60 palců a nad přechodem na technologii nanodrátu křemíku, aby se dosáhlo lepší kvality obrazu a nižších výrobních nákladů, bude to vyžadovat 24 milionů 300 mm křemíkových destiček ročně. Tato množství mohou být poskytnuta pouze křemíkovým průmyslem a dodavatelským řetězcem. Na tom budou stavět smartphony, notebooky a tablety.


Technologie Aledia je chráněna 197 patentovými rodinami, což z Aledie dělá nejvíce patentovanou startupovou společnost ve Francii.

Dvojice:Ve druhé polovině roku 2020 získala společnost Silan Micro vládní dotace celkem 20 598 900 juanů Další:GE Current, Hubbell, atd.